Polat Enerji

Polat Enerji yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi alanında faaliyette bulunmak üzere 2000 yılında kurulmuştur. İlk olarak Türkiye’nin büyük potansiyeli olduğu rüzgar enerjisine yönelmiş o günden bu güne geçen zamanda sekiz adet Rüzgar Enerji Santrali hayata geçirilmiştir.

İlk rüzgar enerji santralimiz Burgaz RES 2007 yılında, Sayalar RES ise 2008 yılında ticari işletmeye alınmıştır. Bu santrallerimizi sırasıyla 2009’da Soma RES, 2011’de Seyitali RES, 2012’de Poyraz RES, Samurlu RES ve Kozbeyli RES takip etmiştir. En son yatırımımız 150 MW kurulu gücü ile şu an Türkiye’nin işletmedeki en büyük santrali olan Geycek RES’tir.

100 MW’lık kapasite artışı yatırımı devam eden Soma RES projemiz Mayıs 2015’de tamamlandığında 240 MW kurulu güce ulaşacak ve Geycek RES’in rekorunu kırarak Türkiye’nin işletmedeki en büyük rüzgar santrali olacaktır.

İştiraklerimize ait lisanslı projelerimizin toplam kurulu gücü 630 MW olup bu yatırımlar içerisinde net kurulu güç payı 510 MW olan Polat Enerji Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali yatırımcısı ünvanına sahiptir. İşletmedeki santralleri ile 852 milyon dolar yatırım tutarına ulaşan ve Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji firması konumunda olan Polat Enerji, 2015 yılında devam eden yatırımlarının tamamlanması ile bu tutarı 1 milyar dolara çıkarmış olacaktır.

Böylelikle Polat Enerji, yılda yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üreterek, her yıl 110 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1 milyon 200 bin ton karbondioksit azaltımı sağlayacak ve 800.000 kişinin elektrik enerjisi tüketimini karşılayacaktır.

Ülkemizin kalkınmasına hem ekonomik hem de çevresel katkı sağlamak misyonu ile faaliyetlerini sürdüren Polat Enerji ülkemizde üretim yapan tedarikçi firmaları tercih etmekte ve santral çalışanlarını santrallerin bulunduğu bölgeden istihdam ederek bölgesel kalkınmaya da katkı sağlamaktadır.

Polat Enerji’nin gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam ortamı bırakma felsefesinin sembolü olan yenilenebilir enerji yatırımları, sera gazı emisyonlarında sağladığı azaltımla yurt içi ekonomimizin ve istihdamın gelişimine katkı sağlamakta ve çevreyi korumaktadır.

Lisanslı projelerin yanı sıra rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi için proje geliştirme çalışmaları devam etmekte olan Polat Enerji, Türkiye’nin geleceğini temiz tutmak ve kendi yerli kaynaklarımız ile kalkınmak için var gücü ile çalışmaya devam edecektir.

www.polatenerji.com

Projeler

  • Yapılacak termik santral için uygun türbin modelinin seçimi ile ilgili AVIEW | ThermoSim çözümünün kullanılması
Back to top